Adások
  • Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
  • +36 30 426 9521

Különböző daganatos betegségekkel foglalkozunk, elsősorban a megelőzés szempontjából. Mivel október a mellrák elleni kampány hónapja, ezért az egyetem ingyenes mammográfiai vizsgálatot szervezett. A Somogyi Könyvtár kiállítása pedig túlélőket mutat be. Olyan nőket, akik sikeresen vészelték át a méhnyakrákot. Vendégemmel azokról a szűrővizsgálatokról beszélgetek, melyek a különböző daganatos betegségek mielőbbi felismerését segítenék elő.

  • A mellrák korai felismerése, de a kiújulás megelőzése is életeket menthet - ez volt a fő üzenete annak a szegedi akciónak, amely a mammográfiai szűrés fontosságára hívta fel a figyelmet. Október a rózsaszín hónap, hiszen mellrák elleni küzdelmet ez a szín jelképezi. Fontos, hogy a 45 év feletti nők rendszeresen részt vegyenek ezen a szűrésen, hiszen az emlőrák továbbra is az egyik vezető, a legtöbb halálesetet okozó daganattípus a felnőtt nők körében. Ráadásul az utóbbi évtizedben megugrott a fiatal emlőrákos nők száma.
  • Az már sajnos nem számít új információnak, hogy a szív- és érrendszeri betegségek mellett a daganatos elváltozások okozzák a legtöbb halálesetet hazánkban. Megnéztem a Központi Statisztikai Hivatal összesítését és abból az olvasható ki, hogy az elmúlt 25 évben alig csökkent a bejelentett új rosszindulatú betegségek száma, ami 65 és 75 000 fő között mozog. Pedig egyre több szűrővizsgálat érhető el, de az ezeken való részvétel továbbra is viszonylag alacsony.
  • Túlélőket mutat be a Somogyi-könyvtár új fotókiállítása. A tárlat azoknak a nőknek az elszántságát ünnepli, akik túlélték a méhnyakrákot. Ez a különleges bemutató a szűrésre is felhívja a figyelmet, hiszen ez egy olyan betegség, ami megelőzhető. A Mályvavirág Alapítvány már évek óta együttműködik a könyvtárral, egy mályvapolcot is kialakítottak, ahol a szervezet hiánypótló kiadványait is meg lehet találni és ki is lehet kölcsönözni. A kiállítás megtekinthető november 6-ig között a Somogyi-könyvtár második emeletén, nyitvatartási időben.

 

Bővebben...

Újra támad a covid, bár ez a támadás kevésbé veszélyes, mint az első hullámok. Önök a Szeged Televízió egészségügyi magazinját, a Diagnózist látják. A szuperbaktériumok régióként azonos típusúak – alapvető felfedezés a Szegedi Biológiai Központban. A stroke esetében alapvető a minél korábbi kezelés, és ennek előfeltétele a minél korábbi felismerés. A férfimeddőség kezeléséről rendeztek nemzetközi konferenciát Szegeden.

  • Újra támad a covid. A budapesti Semmelweis Egyetem felmérésében vizsgált tesztek több mint fele pozitív volt. Magyarországon, sőt egész Európában viszont még nem elérhető az új oltóanyag. Az újabb hullám veszélyességéről és a védekezés lehetőségeiről fogunk nemsokára beszélgetni vendégünkkel, de előtte nézzük meg a témában korábban készített híradós összefoglalónkat.
  • Régóta közismert, hogy bizonyos vírusok, az úgynevezett bakteriofágok képesek elpusztítani a baktériumokat. Eközben a szervezetre nincs káros hatásuk. A fágok az antibiotikumoknak ellenálló szuperbaktériumokat is képesek legyőzni. A probléma az, hogy egy fág csak egyetlen bacilus ellen hatásos, mindegyikre másikat kell keresni.

A Szegedi Biológiai Központ két fiatal kutatója arra jött rá, a rezisztens baktériumok regionálisak, azaz egy országban, vagy körzetben nagyon hasonlóak, vagy azonosak, ezért könnyű fágot találni ellenük. A felfedezés jelentősége óriási, az erről szóló cikk az egyik legrangosabb folyóiratban a Cellben jelent meg.

  • Minden percben körülbelül 2 millió neuron pusztul el egy agyi ér elzáródását követően, ez pedig visszafordíthatatlan károsodást okozhat a szervezetben. – így fogalmazott Klivényi Péter, az SZTE Neurológiai Klinikájának vezetője. A közelmúltban a Stroke prevenciós délelőttön országszerte több városban hívták fel a figyelmet ennek a betegségnek a veszélyeire. A szegedi rendezvényre is sokan eljöttek.
Bővebben...

Hogy lehet felkészülni a várandóság alatt a család új tagjának minél körültekintőbb fogadására? A műsor vendégével a szülés utáni lelki állapotról és ennek kórós elváltozásáról, a szülés utáni depresszióról beszélgetünk. Másik nagy témánk az időskori szellemi hanyatlás. 10-15 éven belül akkorát ugrik a demenciával élők száma Magyarországon, amire nincs felkészülve a magyar ellátórendszer. Ennek megelőzésében milyen szerepe lehet a szenior örömtáncnak?

Bővebben...

Mai adásunkban a lelki egészség témakörét járjuk körbe, Kállai Ákos mentálhigiénés közösség- és kapcsolatépítő szakember segítségével. Végül pedig foglalkozunk egy ritka betegséggel, a Duchenne-féle izomdisztrófiával. Megismerjük Kovács Gerit, aki születése óta küzd az egyre súlyosbodó tünetekkel. Tartsanak velünk a mai félórában is, úgy gondolom, érdemes lesz!

Bővebben...

A Diagnózis mai adásában ismét visszatekintünk az elmúlt időszak legfontosabb témáira. Zacher Gábor toxikológus a mindennapi függőségeinkről tartott előadást tavasszal. Megmutatjuk, milyen magzati rendellenességeket tudnak kiszűrni az SZTE Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika legújabb, modern ultrahang készülékével, egy újfajta, modern műfogsortechnológiáról is szó lesz, végül pedig azt tudhatják meg, kiknek jelenthet megoldást a migrénpiercing.

Bővebben...

Utána járunk annak, mi is pontosan az életvégi, vagyis a hospice palliatív ellátás, amellyel kapcsolatban június végén tartottak konferenciát Szegeden. Ezt követően bemutatjuk azt is, mitől jó egy protézis, milyen igények fordulnak elő leggyakrabban a páciensek körében, és mire figyelnek az ortopéd szakemberek az új modellek fejlesztésekor.

Bővebben...

Fő témánk a különböző neurológiai betegségek kezelése. A beszélgetés apropója, hogy negyedszázad után, ismét konferenciát szervezett Szegeden a Magyar Neurológiai Társaság. A lakosság átfogó szűrésének lehet a jövőbeni útja az infravörös molekuláris ujjlenyomat. Kutatója, a fizikai Nobel-díjas Krausz Ferenc nemrégiben Szegeden nyitotta meg legújabb laborját. Egy elfeledettnek hitt fertőző betegség jelent meg ismét hazánkban: a szamárköhögés. Az okoknak jártunk utána.

Bővebben...

A látássérültek életminőségének javítása lesz az egyik témánk a szegedi Szemészeti Klinikán nemrégiben megnyílt Rehabilitációs Ambulancia kapcsán. Aztán a nyári véradás fontosságára hívjuk fel a figyelmet, riportunkban pedig egy csontvelő daganat eredményes kezeléséről számolunk be.

Bővebben...
  • A jánoshalmi Vendéghegyi Évánál 15 éve diagnosztizáltak plazmasejtes daganatot. A sikeres terápiának köszönhetően Éva ma teljes életet él.
  • A kisfilmet a Gyógyulj Velünk Egyesület készítette. Az ő tevékenységükről, célkitűzéseikről tudhatunk meg többet B. Papp Lászlótól.
  • Utánajártunk egy olyan új alternatív gyógymódnak, a közérzetjavító piercingek hatásosságának is, amelyet egyre többen próbálnak ki annak érdekében, hogy megszabaduljanak a migréntől.

Bővebben...
  • Modern, gyors és egyszerű a használata annak a vezeték nélküli EEG-nek, melyet szegedi kutatók fejlesztenek. Az agyi hullámokat mérő berendezés sok szempontból számít újdonságnak: például nincs szükséges hosszú vezetékekre, internetalapú, így akár a világ bármely pontján gyors és pontos diagnózis állítható fel segítségével.

  • ALS – ez az a szó, amelyről nap, mint nap hallunk, olvasunk a médiában. Karsai Dániel, alkotmányjogász életét ez a máig gyógyíthatatlan betegség határozza meg, de Stephen Hawking, fizikus is ebben a kórban volt érintett. Prof. Dr. Vécsei László, neurológus beszél az amiotrófiás laterálszklerózisról.

  • A gyulladásos bélbetegségek autoimmun, krónikus gyulladással járó kórképek. A Szegedi Tudományegyetem Belgyógyászati klinikáján dolgozó kutatóknak sikerült egy olyan biomarkert azonosítani, amellyel könnyebbé válhat a diagnosztizálás, ennek segítségével pedig a jövőben akár egyszerűen, otthoni körülmények között is tesztelni lehetne, van-e ok az aggodalomra.

  • Az már szinte közhelynek számít, hogy a jó alvás testi-lelki regenerációnkat szolgálja. Kutatások szerint egy ember életének egyharmadát, akár összesen 30 évet is átaludhat. Az alvás hiánya azonban nem csak fáradtságot okozhat, de sok betegség kiváltó oka is lehet. Róka László, klinikai szakpszichológus szegedi előadásán arról beszélt, mit árul el rólunk az, hogyan alszunk és mit álmodunk. Bővebben...
  • Egyre több család kényszerül arra, hogy a tartósan beteg gyereküknek vagy felnőtt hozzátartozójuknak saját zsebből vegyék meg a megfelelő minőségű pelenkákat. A kormány ugyanis egyre több terméket vesz ki a közgyógyellátásból. Most éppen a pelenkáknál szűkítették a választékot. Így térítésmentesen szinte csak olyat lehet kapni, ami nem felel meg méretben vagy minőségben. Ezek a családok úgy érzik, az út szélén hagyta őket az állam.
  • Szülőként nagy öröm gyermekünk első mosolya, első lépései, első szavai. A beszédfejlődés egy nagyon összetett folyamat. Az egészséges gyerekeknél is nagyon sok egyéni út van, amíg a hangokból értelemes szavak, majd mondatok, szövegek lesznek. Hogy mikor alakul ki beszédfejlődési zavar, vagy beszédhiba és kell szakember segítségét kérni, erről is kérdezem vendégemet, Kocsisné Kálló Veronikát, az ODÚ Központ gyógypedagógusát.
  •  „Szerhasználati útmutató tinédzserek szüleinek” címmel rendeztek kerekasztal beszélgetést a REÖK-ben. Az érdekes cím egy tabukkal teli témát takart. Szülőként ugyanis nagyon nehéz beszélni arról, milyen az, amikor azt gondoljuk, hogy gyermekünk megváltozott viselkedésnek oka valamilyen szer használata lehet. A beszélgetés fő célja ezért pont az volt, hogy segítséget nyújtson a droghasználat megelőzésében és megmutassa a kezelés lehetséges módjait.
Bővebben...

Megmutatjuk, hogy a szérumdiagnosztika hogyan segítheti a szűrővizsgálatokat. Vendégemmel arra keressük a választ, lesz-e, létezhet-e olyan terápia, amely minden ráktípusra megoldást kínál, illetve mennyi időre vagyunk attól, hogy gyógyíthatók legyenek a tumorok. Adásunk végén egy olyan kutatásról számolunk be, amely a gyulladásos bélbetegségek és a vastagbéldaganatok kezelését segítheti a toxin-termelő bélbaktériumok minél hatékonyabb feltérképezésével.

Bővebben...