Az év első adásában visszatekintünk az elmúlt évre, felidézve a legérdekesebb, legfontosabb témáinkat. Szó lesz egy ritka betegségről, a Duchenne szindrómáról, amely Szegeden két kisfiút is érint. Megtudhatják, mire jók a fágok a szuperbaktériumok elleni küzdelemben, és mit tud az invazív kardiológia. Felidézünk egy fotókiállítást is, ahol olyan nők portréit mutatták be, akik túlélték a méhnyakrákot.
„A leggyakoribb ritka betegség” – ezt mondják a Duchenne-féle izomsorvadásra. Szegeden két kisfiú is érintett_ Sárközi Mirko és Kovács Geri. Mindkettejük számára gyűjtés indult, hogy minél hamarabb megkaphassák az életet jelentő 1,3 milliárd forintba kerülő kezelést. Most a 4 éves Geri történetét ismerhetik meg és utána egy beszélgetést láthatnak Dr. Medveczky Erika neurológussal.
Régóta közismert, hogy bizonyos vírusok, az úgynevezett bakteriofágok képesek elpusztítani a baktériumokat. Eközben a szervezetre nincs káros hatásuk. A fágok az antibiotikumoknak ellenálló szuperbaktériumokat is képesek legyőzni. A probléma az, hogy egy fág csak egyetlen bacilus ellen hatásos, mindegyikre másikat kell keresni. A Szegedi Biológiai Központ két fiatal kutatója arra jött rá, a rezisztens baktériumok regionálisak, azaz egy országban, vagy körzetben nagyon hasonlóak, vagy éppen azonosak, ezért könnyű fágot találni ellenük. A felfedezés jelentősége óriási, az erről szóló cikk az egyik legrangosabb folyóiratban, a Cellben ősszel jelent meg.
Az úgynevezett invazív kardiológia az orvoslás egyik legfiatalabb, és leggyorsabban fejlődő ága. Lényege, hogy a kari artérián vagy az ágyéki vénán át vékony katétert vezetnek a szívbe, s ezzel a módszerrel érszűkületeket tudnak tágítani, elzáródásokat kinyitni. Ami sokszor egy nyitott szívműtétet válthat ki. A Szegedi Tudományegyetem invazív kardiológiai részlegében novemberben jártunk.
Túlélőket mutatott be a Somogyi-könyvtár egy fotókiállításon. A fényképek azoknak a nőknek az elszántságát mutatják meg, akik túlélték a méhnyakrákot. Ez a különleges bemutató a szűrésre is felhívja a figyelmet, hiszen ez is egy olyan betegség, ami korán felismerhető. A Mályvavirág Alapítvány már évek óta együttműködik a könyvtárral. Egy mályvapolcot is kialakítottak, ahol olyan kiadványok találhatók, melyek sok hasznos információt tartalmaznak szűrésről és kezelésről, de a sorstársak történeteit is összegyűjtötték.