- Megjelent: 2006. október 19. csütörtök, 15:34
A bõr primer festékhiányával járó kórkép világszerte népbetegség (a lakosság 1,5 %-át érinti. Ennek ellenére nem érdemelt ki nagyobb figyelmet az orvoslásban, mert csak esztétikai panaszokat okoz. Igaz, 20-30 %-ban társbetegségek is kísérhetik: pajzsmirigy-gyulladás, gyomorsavhiány stb.
Genetikai háttere igazolt. Multifaktoriális vagy poligénes kórkép, ezért néha nemzedékeket is kihagyhat, s megjelenésében fontos szerepet kapnak a szervezet letokolt, gennyes betegségei az ún. "gócok". Ilyenek leggyakrabban a mandulagyulladások, emésztõ vagy húgyivarszervi panaszok stb.
A jellegzetes fehér foltok leggyakrabban a hajlatokban, arcon jelentkeznek, s nemcsak esztétikailag zavarnak, az érzékeny, festékhiányos, védtelen bõrterületek könnyebben felégnek napon. Ez néha a betegség terjedését is provokálhatja, ezért legfontosabb kezelés a vitiligo esetén a fényvédõk használata (60-100 SPF!).
Kezelésére kevesebb erõfeszítést tettek eddig, s az is abból állt, hogy fényérzékenyítõ anyagok külsõ-belsõ használatától remélték a fehér foltok bebarnulását. Súlyos mellékhatásuk (hólyagos, II. fokú égés, májkárosító, helyi rákkeltõ hatás) miatt sohasem tanácsolom az ilyen szerek alaklmazását.
A hormonális okok miatt korábban - nem sok sikerrel - próbálkoztak a "mimikri", a színváltoztatás provokálásával, a tobozmirigyet aktivizálva. Újabban e betegségben is eredményeket értek el a xenonklorid-lézeres kezeléssel.
Dr. Kohán József
bõrgyógyász-kozmetológus