Visszatérhet a kanyaró?
  • Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
  • +36 30 426 9521

Egy injekció az elsõ életévben és egy további a második életévben megakadályozza, hogy a kanyaróvírus a gyermekeknél veszélyessé váljék. Az oltás már 20 éve rutin, mégis túl kevés gyermek és felnõtt védett a fertõzõ betegség ellen Európában - figyelmeztetnek most orvosok a Lancet c. folyóiratban.

A regisztrált megbetegedések száma a 2006 évi 8223-ról 2007-ben 3909 esetre csökkent, Németországban 2308-rõl 571-re. Az elmúlt évben azonban az esetszámok ismét emelkedtek. Az igen fertõzõ betegség kihalása 2010-ig ezzel komoly veszélyben van, írják a dán állami oltási intézet kutatói. A WHO ugyanis ezt a célt tûzte ki az európai országok elé.
A leggyakrabban az oltatlan vagy nem teljesen oltott gyermekek betegszenek meg, tudósítanak a kutatók, akik 27 EU ország, valamint Horvátország, Izland, Norvégia, Svájc és Törökország adatait értékelték ki. Ezek az államok 2006-ban és 2007-ben összesen 12132 kanyaróesetet jelentettek. Ezek 95 százaléka Romániából, Németországból, Nagy-Britanniából, Olaszországból és Svájcból származott.

A kanyarót egy vírus váltja ki, amely igen könnyen terjed emberrõl emberre. Gyakran elég, hogy valakit megfertõzzön, ha a beteg tüsszent, köhög vagy csak beszél. A kanyaróvírus lázat okoz és vörös kiütéseket az egész testen. Súlyosabb esetekben tüdõ- és agyhártyagyulladás keletkezhet, amely akár halálos is lehet. A tanulmány szerint Európában 2006 és 2007 között hét ember halt meg. A fertõzött nõknél ezenkívül néhány esetben torz- vagy koraszülés fordul elõ.

Egy elegendõ oltás nyújtja a legjobb védelmet – írják a kutatók. A magas oltási arányú országokban kevés vagy egyáltalán nem jelentenek új megbetegedéseket. A WHO ezért évek óta kétszeri oltást ajánl az összes gyermek legalább 95 százalékának. Németországban a kétéves gyermekeknél ez az arány 1996 és 2003 között 70 százalék volt. Ez az arány azóta valamit javult, mondja a Robert Koch intézet, de a kanyaró a jelenlegi oltási aránnyal nem hal ki. Ezzel szemben a tanulmány szerint Finnországban 1995-tõl 2003-ig több mint 95 százalékot értek el.

A kanyaró felnõttek számára is veszélyes. 2006 és 2007 között minden ötödik fertõzött 20 éves vagy idõsebb volt, írják a kutatók. Mindenesetre a megbetegedettek közel fele 5 és 19 év közötti. Ezek több mint 80 százaléka 2007-ben nem volt oltva. A WHO szerint világszerte naponta 540 ember hal meg a betegségben. A legtöbb áldozat 5 éven aluli gyermek.

Különösen a fejlõdõ országokban probléma a betegség. Eddig még nem ismert, hogy milyen gyakran hurcoltak be Európából kanyarót ezekbe az országokba, amelyeknek elégtelen egészségügyi rendszerük és magas halálozási arányuk van. Európából való kanyaróvírusok már többször váltották ki a betegséget Dél-Amerikában, írják a tanulmány kommentátorai.

A gazdag országoknak ezt magas oltási arányokkal kell megakadályozniuk - vélik a WHO kanyaró és vörheny referencialaboratóriumának kutatói. A betegség csak így fékezhetõ meg. Az 1999 és 2005 közötti években a fejlõdõ országokban már sikerült a halálozások számát egy kanyaróinfekció után 60 százalékkal csökkenteni. Szégyen lenne, ha ezt az eredményt semmivé tennék, mert Európa nem tartaná kontroll alatt a kanyarót.

[Forrás: OrienPress Hírügynökség]