- Megjelent: 2012. szeptember 06. csütörtök, 20:45
Megjelent az elsõ magyar nyelvû, ingyenes, elsõsegélynyújtó mobiltelefon-alkalmazás
Baleset esetén mindössze minden hatodik ember tud vagy mer segíteni a sérülteken, a bizonytalanság pedig még nagyobb visszatartó erõt jelent, mint az elsõsegélynyújtási ismeretek hiánya – derül ki egy friss kutatásból. A WEBBeteg.hu egészségportál ezért – az Országos Mentõszolgálattal együttmûködve – kifejlesztette az Elsõsegély – Mit kell tennem? mobilalkalmazást, amely mostantól gyakorlati tanácsokkal segíthet a mentõk megérkezéséig.
A lakosság 80 százaléka vett már részt valamilyen elsõsegélynyújtó tanfolyamon, ám baleset esetén az elsõsegélynyújtásban aktívan részt vevõk aránya legfeljebb 18 százalék lenne. A közúti balesetet látottak 12 százaléka segítségnyújtás nélkül továbbmegy a helyszínrõl. Döntõ többségben (59%) segítséget hívnak a szemtanúk, ám más formában nem tudnak, vagy nem mernek segíteni a bajba jutottakon a mentõk megérkezéséig.
A segítségnyújtást befolyásoló két legfontosabb tényezõ, hogy a segítségnyújtónak van-e bátorsága segíteni, illetve mennyire friss a megszerzett tudása. Habár magas a valamiféle oktatáson, tanfolyamon részt vettek aránya, saját bevallásuk szerint teljes biztonsággal mindössze a képzettek közel 20 százaléka tudná alkalmazni a megtanultakat. Minden bizonnyal ezért tartja szükségesnek a megkérdezettek többsége az általános és kötelezõ oktatást (93%) és különösen a gyakorlatorientált képzési lehetõséget (67%).
Az elsõ 3-4 perc dönt a túlélés esélyérõl
„2012 elsõ félévében közel hétezer személyi sérüléssel járó közúti baleset történt, ezek következtében sajnos 250 személy életét vesztette. Körülbelül ugyanennyi, azaz hétezer dolgozó szenvedett munkahelyi balesetet, míg otthoni baleset következtében mintegy 1000 ember halt meg. A mentõk a legtöbb esetben 10-15 perc alatt érkeznek a helyszínre, tapasztalataink szerint elenyészõ azon esetek száma, amikor ez idõ alatt megfelelõ elsõsegélynyújtás történik.” – nyilatkozza Gyõrfi Pál, az OMSZ szóvivõje. „Fontos lenne a mentõk kiérkezéséig segítséget nyújtani, hiszen például hirtelen szívmegállás, légúti elzáródás, vagy erõs vérzés esetén az elsõ 3-5 perc meghatározó jelentõségû a túlélés, a gyógyulás szempontjából. Éppen ezért nem elég egyszer, elméletben megtanulni az elsõsegélynyújtást, idõnként ismételni és lehetõleg gyakorolni is kell.” – hangsúlyozta a szóvivõ.
Zsebünkben a segítség
Annak érdekében, hogy az emberek idõrõl-idõre frissíthessék tudásukat és vészhelyzet esetén könnyen alkalmazható és szakszerû tanácsokat kapjanak, az Országos Mentõszolgálat a WEBBeteg.hu egészségportállal közösen az Elsõsegélynyújtás világnapja alkalmából bemutatja az Elsõsegély – Mit kell tennem? elnevezésû mobil alkalmazást, amely az elsõ ingyenesen letölthetõ, magyar nyelvû, átfogó elsõsegély segédlet.
„Az új alkalmazás egyszerre segít az elsõsegélynyújtási ismeretek elsajátításában, illetve nyújt gyorsan elérhetõ konkrét tanácsokat bármilyen váratlan helyzetben. A fejlesztés során a tömör és gyorsan áttekinthetõ utasításokra, valamint az informatív képi megjelenítésre helyeztük a hangsúlyt, emellett telefonunk a tartózkodási helyünkhöz legközelebbi defibrillátort és kórházat is megjeleníti számunkra – emelte ki Sztankó Péter, a WEBBeteg.hu fõszerkesztõje. Legyen szó akár arról, hogy a vasárnapi ebédnél a gyermekünk félrenyel, szívinfarktusra gyanakszunk egy munkatársunknál, vagy éppen erõteljes allergiás rohamunk van, az alkalmazás megmutatja, mi a teendõ. Azok, akik nem tudják telefonjukon maguknál tartani az alkalmazást, a http://elsosegely.webbeteg.hu internetes címen is elérik annak webes változatát.
Gyõrfi Pál bízik abban, hogy az üzenet minél több emberhez eljut és a jövõben egyre többen mernek és tudnak helyszíni segítséget nyújtani a mentõk megérkezéséig.
Linkek
Mobil alkalmazás: http://elsosegely.webbeteg.hu/page/mobil_alkalmazas
Webes alkalmazás: http://elsosegely.webbeteg.hu
A WEBBeteg.hu
A WEBBeteg.hu egészségportál a megbízható, orvosilag hiteles betegtájékoztatás, az egészségtudatos életmód és prevenció elkötelezettje. A honlap négy év alatt négy díjat nyert az Év honlapja versenyen, a WEBBeteg fõszerkesztõje „2011 egészségügyi kommunikációs szakembere”.
A kutatásról
A Szinapszis Kft. 2012 augusztusában online, önkitöltõs, kérdõíves kutatás keretében vizsgálta a hazai lakosság elsõsegélynyújtással kapcsolatos véleményét, attitûdjét. A kitöltõk száma összesen 1205 fõ volt, a minta országos lefedettségû, életkor (18+) és nem alapján országosan reprezentatív.
Kapcsolat, további információ
Az elsõsegélynyújtással kapcsolatban:
Gyõrfi Pál szóvivõ – 20/444-20-40Országos Mentõszolgálat – http://www.mentok.hu
Az elsõsegély alkalmazással kapcsolatban:
Sztankó Péter fõszerkesztõ – 30/945-7965, Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
WEBBeteg.hu – http://www.webbeteg.hu
Sztankó Péter fõszerkesztõ – 30/945-7965, Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
WEBBeteg.hu – http://www.webbeteg.hu
Az elsõsegély alkalmazással kapcsolatos szakmai kérdésekben:
Marsi Zoltán elsõsegély szakoktató – 20/779-4779, Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.WEBBeteg.hu – http://www.webbeteg.hu
A kutatással kapcsolatban:
Kiss Katalin kutatási vezetõ – 30/676-6037, Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.Szinapszis Kft. – http://www.szinapszis.hu