Szifilisz: van úgy, hogy észre sem veszik
  • Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
  • +36 30 426 9521

A felelõtlenség és a felvilágosítás hiánya okozhatja azt, hogy Magyarországon ismét jelentõsen emelkedett a szifiliszes fertõzések száma. A baktérium a promiszkuitásban élõ fertõzöttek partnereire is átkerül, ráadásul a nõknél nehezebb észrevenni a fertõzést, így az ismert eseteknél jóval több szifiliszessel számolnak. A betegséget korábban három injekcióval lehetett kezelni, a gyógyszer gyártója azonban kivonult Magyarországról. A szifiliszesek ezért ma harmincszor kapnak fájdalmas penicillin injekciót az ülepükbe.

 

Az elsõ negyedévben tavalyhoz képest országosan 60 százalékkal nõtt a szifiliszes betegek száma. Míg tavaly ebben az idõszakban 89 fertõzést regisztráltak, idén már 140-et. Az Országos Epidemiológiai Központ adatai szerint a szifiliszes megbetegedések több mint 60 százalékát Budapesten regisztrálták, a korai fertõzõ szifiliszes esetek közel 70 százaléka a férfiak közül került ki.

A szifilisz viselkedési betegség, azaz a fertõzést aktív cselekvés útján lehet elkapni. Az esetek számának emelkedésében szerepet játszhat a felvilágosítás hiánya és a betegek felelõtlenebb viselkedése is, mondta az Index kérdésére Pónyai Katinka a Semmelweis Egyetem Nemibeteg Centrumának bõrgyógyásza. A szifilisz esetében rizikócsoportnak számítanak azok a homo- és biszexuálisok, ill. heteroszexuálisok is, akik partnereiket gyakran váltogatják.

Sokan nem is tudnak róla

Miután a fertõzés elsõ stádiuma ijesztõ tüneteket produkál, sokan fordulnak orvoshoz már ekkor. Elõfordul, hogy aki éppen antibiotikumot szed a fertõzés idején, annál nem jelennek meg az elsõ tünetek, a kórokozót azonban magában hordozza.

A szakemberek azt csak becsülni tudják, hányan nem fordulnak idõben orvoshoz a szifilisszel. Egy promiszkuitásban élõ fertõzöttnek számtalan partnere lehet, akik nagy valószínûséggel elkapják a fertõzést, így az ismert eseteknél jóval több fertõzöttel számolnak.

A szifilisz ismételt terjedésében szerepet játszhat, hogy a fertõzés az elmúlt idõben szinte teljesen megszûnt, s az új generációk pedig már nem is hallottak a veszélyrõl. A fertõzés jól, de a betegnek eléggé kellemetlen módon gyógyítható: penicillin injekciókat kap az ülepébe, s ez az izmok közé bejuttatott anyag mennyisége miatt eléggé fájdalmas tud lenni.

Három injekció helyett harminc

Korábban erre a benzathyn penicillin injekciót használták, ami 3 kúrával kezelte a fertõzést. Miután azonban ez a gyógyszer 2007. május 31.óta nem szerezhetõ be, helyette a Retardillin nevû gyógyszer adják. Ezzel azonban 30 injekciókezelésre és 30 orvoshoz fordulásra van szükség.

A Semmelweis Egyetem Nemibeteg Centruma ettõl függetlenül egyedi importtal a korábbi gyógyszert szerzi be. Ez a betegnek nem kerül pénzébe, az intézet kasszáját terheli.

Vajon miért nem a 3 injekciós kúrát használják? „Az OEP csak olyan gyógyszert finanszírozhat, amelyet Magyarországon is forgalmaznak. Miután a benzathyn penicillin gyártója kivonult, erre jelenleg nincs lehetõség”, mondta ezzel kapcsolatban Molnár Barbara, az egészségbiztosító szóvivõje.

A szifiliszt egy baktérium okozza, amely a nemi érintkezéskor a sérült nyálkahártyán keresztül kerül át az egyik emberrõl a másikra. A fertõzés a magzatra is átkerülhet és veleszületett rendellenességeket is okozhat, ezért a lueszt a terhesgondozásnál ma is szûrik.

Ártalmatlannak tûnik

A fertõzés után 1-6 héttel vöröses foltok jelennek a hímvesszõn és hüvelyen – vagy a szex változatosabb formáinak köszönhetõen - a szájon, a nyelven, szájüregben, a garatban, a végbélnyílásnál vagy a végbélben. Az elsõ stádiumban a fekély különösebb kellemetlenséget nem okoz, sõt 4-8 hét alatt el is tûnik. A férfiaknál jobban észrevehetõk a tünetek, de a fertõzött nõk fele nem is tud fekélyérõl.

A fekélyek begyógyulása után 1-6 héttel következik a 2 szakasz: a baktériumok szétterjednek a testben. Ilyenkor leggyakrabban szájfekélyek alakulnak ki, emellett jellemzõ tünetek a talpon, tenyéren és a test más részein megjelenõ kiütések, a nyirokcsomók megnagyobbodása, szemgyulladás, csont- és izületi fájdalom, torokfájás, étvágytalanság, tarkókötöttség, hallásvesztés, hajhullás. A végbél és hüvely körül ilyenkor szürkés vagy fakó rózsaszínû, fertõzõ foltok jelennek meg.

Ha a betegséget ebben az egy évig tartó stádiumban sem kezelik, következik a harmadik, veszélyes fázis. Ebben az akár évtizedekig tartó idõszakban nincsenek, vagy nagyon ritkák a tünetek. A betegség azonban közben károsíthatja a szív- és érrendszert és az idegrendszert is. Ez a harmadik stádium már nehezen gyógyítható, a károsodások ugyanis ekkor már visszafordíthatatlanok.

A szifiliszes beteg nem fertõz az uszodában vagy a közösen használt vécéülõkével. A betegségbõl ki lehet gyógyulni, de védettség nem alakul ki: ha tehát a megfelelõen kezelt szifiliszes beteg újra szexuális kapcsolatot létesít egy még nem kezelt szifiliszessel, akkor ismételten elkapja a betegséget.