- Megjelent: 2008. július 24. csütörtök, 09:14
Közel 25 ezer ember hal meg Magyarországon évente hirtelen szívmegállásban, noha egy nyolc órás elsõsegélynyújtó képzéssel el lehet sajátítani a komplex újraélesztéshez szükséges ismereteket, mely jelentõsen csökkentené ezt a számot - tudtuk meg Magyar Vöröskereszttõl. Jelenleg Budapesten az elmúlt öt évet figyelembe véve a karitatív szervezet adatai alapján 250-en rendelkeznek ilyen típusú ismeretekkel.
„A megrendítõen magas hirtelen szívmegállás miatti halálozási szám okán a Magyar Vöröskereszt fontosnak tartja, hogy felhívja a figyelmet az elsõsegélynyújtás ismeretének szerepére” – mondta Kardos István, a Magyar Vöröskereszt Budapesti Szervezetének igazgatóhelyettese. „A halálozási arány csökkentésére speciális elsõsegélynyújtó tanfolyamokat indítottunk, ahol megtanulható az újraélesztés technikája, illetve elkezdünk egy olyan programot is, amelynek célja, hogy félautomata defibrillátorokat helyezhessünk ki forgalmas csomópontokhoz.”
Hazánkban évente 20-25 ezer ember hal meg hirtelen szívmegállásban, ez naponta átlagosan 60-70 embert jelent. A betegek 20-30 százaléka nyilvános helyen lesz rosszul, túlélési esélyeik ez esetben nem túl kecsegtetõk, hiszen újraélesztésükre az elsõ tíz percben van a legnagyobb esély. A hirtelen szívhalál hátterében az esetek többségében (70 százalék) a kamrai ritmuszavar, az úgynevezett kamrafibrilláció áll. Az újraélesztés sikerét a gyors felismerés, hamar megkezdett újraélesztés, illetve a minél gyorsabban rendelkezésre álló defibrillátor készülék jelenti. Ugyanis a leggyakoribb keringés-megállási forma, a kamrafibrilláció néhány percen belül leadott elektromos ütéssel megállítható.
„Ezért tartjuk fontosnak, hogy felhívjuk a figyelmét mindenkinek arra, hogy nagyon sok múlik rajtunk, hogy életben tartsunk valakit a mentõk kiérkezéséig” – tette hozzá Kardos István. Jelenleg Budapesten az elmúlt öt évben a Magyar Vöröskereszt által szervezett tanfolyamokon alig 250 fõ végezte el azt a csupán nyolc órás tanfolyamot, amely biztos ismereteket nyújthat az újraélesztéshez. Ez az arány, ha a fõvárosban élõk számát nézzük igen csekélynek mondható. „Az elsõsegélynyújtás célja az, hogy az orvos kiérkezéséig a helyszínen lévõ személy a beteget életben tartsa, stabilizálja állapotát, enyhítse fájdalmát. A Magyar Vöröskereszt most július végén is induló tanfolyamain megtanulhatják az érdeklõdõk, mit kell tenni hirtelen rosszullét, szívmegállás esetén, vagy elsajátíthatják a komplex újraélesztés technikáját” – nyilatkozta Kardos István.
A Magyar Vöröskereszt az elsõsegélynyújtó ismeretek népszerûsítésén túl megkezdte a félautomata defibrillátorokat és azok használatát is közelebb vinni az emberekhez, így indít egy programot, amelynek célja, hogy kihelyezzenek defibrillátorokat a leginkább forgalmas tereken, közösségi helyeken. „A félautomata defibrillátor készülék jelenleg szinte csak a szakellátás eszköztárában van jelen, pedig használatát elsajátítani nagyon egyszerû feladat. A készülék nagy segítséget tud nyújtani abban, hogy megfelelõ képzettséggel rendelkezõ elsõsegélynyújtó nyilvános helyen életben tudjon valakit tartani, állapotát stabilizálja a mentõk vagy az orvos kiérkezéséig” – mondta Kardos István.
[Forrás: OientPress]