Miért súlyosabb a dohányos náthája?
  • Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
  • +36 30 426 9521
A Yale Orvostudományi Egyetem kutatóinak új vizsgálata megmagyarázhatja, hogy a nemdohányzókban általában enyhe és átmeneti tüneteket okozó megfázás és influenza miért jár súlyos megbetegedéssel a dohányzók esetében. A Journal of Clinical Investigation címû lapban megjelenõ kutatási eredmények szerint kölcsönhatás van a vírusok és a cigarettafüst között, amely fokozza a tüdõszövet gyulladását és károsodását.

 

Eddig a tudósok nem tudták megmagyarázni, miért jelentkezik ilyen túlzott válasz a vírusfertõzésekre a dohányzókban. A dohányosok nagyobb valószínûséggel haltak meg korábbi influenzajárványok során, és hajlamosabbak a krónikus obstruktív tüdõbetegségre (COPD). Ezen kívül a passzív dohányos gyermekek sokkal súlyosabban reagálnak az RSV (respiratory synctial virus) fertõzésre.

Az uralkodó nézet eddig az volt, hogy a dohányfüst csökkenti a vírusellenes válaszokat, ám a Yale kutatói – Dr. Jack A. Elias vezetõ szerzõ, Waldermar Von Zedtwitz professzor, a Yale belgyógyászati vezetõje és Dr. Min-Jong Kang tudományos munkatárs ennek pont a fordítottját állítják.

Kísérleteik megmutatták, hogy már kétheti, napi két cigarettányi dohányfüstnek kitett egerek immunrendszere is túlreagál, ha emellett influenza-szerû vírussal is érintkeztek. Az egerek immunrendszere normálisan elpusztította a vírust, ám a túlzott gyulladás fokozott szöveti károsodást okozott.

„A dohányfüstnek kitett egerek vírus-ellenes válaszai nem csak, hogy nem voltak hibásak, hanem épp ellenkezõleg, hiperaktívak voltak.”- közölte Dr. Elias. „Ezek a felfedezések azt sugallják, hogy a dohányosok nem azért kerülnek bajba, mert nem tudják leküzdeni a vírusfertõzést, hanem mert túlreagálják azt.”

„Ez olyan, mintha a dohányosok légycsapó helyett kalapáccsal próbálnák leütni a legyet.”- magyarázta Elias.

A kutatócsoport a dohányfüstnek kitett egerekben elõrehaladott emphysaemát és légúti sebeket talált, valamint meghatározta ezen túlzott természetes immunválasz mediálásában résztvevõ jelátviteli útvonalat is.

„Ha a túlzott válaszokat sikerül emberi vizsgálatok során megerõsíteni, ez lesz az elsõ magyarázat arra, hogy miért sokkal súlyosabbak a vírusfertõzések a dohányosokban.”- közölte Elias. „Ha már megerõsítettük, módokat kereshetünk a tüdõszövet károsodás, és a dohányosok közötti magasabb megbetegedések és halálozások megelõzésére.”

„Ezek a vizsgálatok azonosították azt a molekuláris útvonalat, amely megmagyarázhatja, a dohányfüst expozíció és a vírusfertõzések milyen kölcsönhatás során rontják a légzési problémákat olyan betegségekben, mint a COPD.”- közölte James P. Kiley igazgató (az Országos Szív, Tüdõ és Vér Intézet tüdõbetegségek osztálya). „További kutatásokkal ezek a felfedezések akár a COPD hatékonyabb gyógykezeléséhez is vezethetnek.”

[Forrás: OrientPress,medipress.hu]