- Megjelent: 2012. február 24. péntek, 11:11
A szélütés legmodernebb terápiáját az egyetemi és magántulajdonú egészségügyi szolgáltatók szoros együttmûködésének eredményeként indíthatták el Debrecenben.
Február 1-jén reggel 5 óra 30 perckor egy hajdúszováti férfi jobb oldalára megbénult és teljes beszédzavara alakult ki. A mentõ a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumába szállította. 6 óra 40 perckor a Euromedic Diagnosztikai Központ CT-berendezésén megvizsgálták, állapotát elemezték, majd azonnal a cég által üzemeltetett DSA-laboratóriumba került intervenciós beavatkozásra. 8 óra 30 perckor a Csiba László neurológus professzor és Szabó Katalin neurológus jelenlétében ifj. Péter Mózes neuroradiológus szakorvos a combhajlat verõerénél behatolva elérte az agyi ütõeret és egy speciális katéteres eszközzel kihúzta a szélütést okozó vérrögöt. A bénulás után 3 óra 40 perccel a beteg teljesen tünet- és panaszmentes volt.
A mechanikus vérrög-eltávolítás lényege, hogy agyi ütõér-elzáródás esetén, illetve amikor a vérrögoldásra alkalmas idõ már letelt, az esemény bekövetkeztétõl számított akár 4-6 órán belül is komoly sikert lehet elérni az agyi ütõérben lévõ vérrög fizikai eltávolításával. A hagyományos kezelési módokkal szemben a módszer elõnye, hogy a beteg sokkal hamarabb felépül, a beavatkozás után néhány órával már panaszmentes, és sokkal kisebb a szélütést követõ vérzéses szövõdmény kockázata.
A speciális beavatkozást elõször 2010-ben végezték Spanyolországban, majd nem sokkal késõbb Budapesten és Miskolcon is elérhetõvé vált. Debreceni alkalmazása nem egy hirtelen ötlet eredménye, hanem gondos tervezés és elõkészítés elõzte meg. A beavatkozás ugyanis meglehetõsen eszköz- és szakemberigényes. A regionális stroke centrumban erõs neurológiai háttérre van szükség, és a speciális gépi eszközpark mellett nagyon drága, egyszer használatos katéteres eszközöket igényel, de a legfontosabb, hogy nagy tapasztalatú intervenciós radiológiai szakemberek képesek csak sikeresen elvégezni a beavatkozást – az országban mindössze néhány ilyen tudású radiológus található.
– A Debreceni Egyetemen minden szükséges tárgyi feltétel rendelkezésre áll – mondta dr. Tóth Judit, a debreceni Euromedic Diagnosztika orvos-igazgatója, – hiszen kiváló a neurológiai háttér a Csiba László professzor által vezetett Neurológiai Klinikán. Az általunk üzemeltett Radiológiai Központban a legmodernebb CT-készülék és DSA-berendezés áll rendelkezésre, de talán az a legfontosabb, hogy a mûtétet elvégzõ munkatársunk, ifj. Péter Mózes 2007 óta foglalkozik agyi intervenciós beavatkozásokkal.
A beavatkozáshoz szükséges egyszer használatos eszközök meglehetõsen költségesek. A speciális hálós katéter ára 6-700 ezer Ft-ot, a beavatkozáshoz szükséges vezetõdrótokkal, katéterekkel, kontrasztanyaggal együtt az eljárás teljes költsége jócskán meghaladja az egymillió forintot. Mivel ez a mûtéti technológia csupán két éve áll rendelkezésre, és a technikai fejlõdéssel a finanszírozás sem tud lépést tartani, az egészségbiztosító által fizetett összeg nem fedezi a beavatkozás költségeit.
– Felelõs magyar és európai egészségügyi szolgáltatóként cégünknek meg kell mutatni, hogy mire képes a világszínvonalú szakmai tudás és a legfejlettebb technológia. A Euromedic Diagnosztika Európa szerte, több mint 110 képalkotó diagnosztikai központjában küzd a legmodernebb terápiás lehetõségek alkalmazásáért – avatott be a részletekbe bennünket dr. Tóth Judit. – Ezért döntöttünk úgy, hogy a terápia debreceni bevezetése érdekében fedezzük az elsõ néhány beavatkozás veszteségét.
– Fontosnak tartjuk, hogy ez a hiánypótló beavatkozás a Debreceni Egyetemen is elérhetõ legyen, és így teljes körûvé váljon a régió stroke-ellátása. Reményeink szerint a közeljövõben az egészségbiztosító lelkiismeretes munkájának eredményeként e beavatkozásokhoz megfelelõ finanszírozást rendelnek, és a terápia az északkelet-magyarországi régió szélütéses betegeinek is rendelkezésére állhat. Ám addig is azt valljuk, hogy a hosszú távú szakmai célok és a beteg érdekei fontosabbak, mint a rövid távú pénzügyi mutatók – vélte a debreceni Euromedic Diagnosztikai Központ orvos-igazgatója.
Információink szerint az Országos Egészségbiztosítási Pénztár illetékes bizottsága a következõ hetekben tárgyal a beavatkozás finanszírozásának javításáról.
Bõvebb információ, interjúkérés:
dr. Tóth Judit
e-mail: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
tel. +36-52-538-001
mobil:30/219-9818