- Megjelent: 2008. július 05. szombat, 09:34
Az idõs emberek több mint fele panaszkodik alvási nehézségek miatt, legtöbbjük azonban nem is törõdik vele. Azok, akik mégis rászánják magukat bizonyos kezelésekre legtöbbször megbánják. A gyógyszerek ugyanis kellemetlen mellékhatásokat okozhatnak, a viselkedésterápia pedig drága és nem minden esetben hatékony.
A Kalifornia Egyetem kutatásai szerint a tai chi gyakorlása-amely a nyugati változata egy közel 2000 éves kínai harcmûvészetnek- javítja az alvásminõséget az enyhe és közepesen súlyos alvási gondokkal küzdõ idõseknél. A részletes kutatási anyag a 'Sleep' címû szaklap következõ számában lesz olvasható.
A kutatásban összesen 112 egészséges, 59 és 86 év közti idõs ember vett részt, akiket a kísérlet elején két csoportra osztottak: az elsõ csoport tagjai egy 25-hetes tai chi chih kurzuson vettek részt, a másik csoportban lévõk pedig ezen idõ alatt viselkedésterápiára és stressz-kezelési oktatásra jártak.
Az eredmények szerint a 25 hét végére tai chi chih csoport tagjainak alvásminõsége jelentõsen javult, ezáltal az ezzel járó problémáik-nappali álmosság, szédülés-is megszûntek. 'A rossz alvás és az álmatlanság az egyik leggyakoribb probléma idõsek körében' - nyilatkozta Dr. Michael Irwin, a kutatás vezetõje. A szakember szerint a 60 év felettiek közel 58 százalékának vannak alvási nehézségei hetente legalább kétszer. Ezek az alvási gondok ugyanakkor az esetek 85 százalékában kezeletlenül maradnak.
'A tai chi chih lehetõvé teszi ezeknek az embereknek, hogy a gyógyszerek kellemetlen mellékhatásai nélkül javítsanak alvásminõségükön - nyilatkozta Dr. Irwin - Ez a mozgásforma nem megerõltetõ és igen egyszerû, így tényleg minden korban el lehet kezdeni, az egészségre gyakorolt jótékony hatása pedig igen jelentõs.'
[Forrás: OrientPress/medipress.hu]