Ki korán kel...
  • Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
  • +36 30 426 9521
A bagoly típusú egyetemisták (akik késõn fekszenek és késõn kelnek) alvási szokásaik miatt gyakrabban szenvednek alvási gondoktól, és tanulási nehézségektõl, mint a pacsirta típusúak (a korán fekvõk, korán kelõk) - derült ki egy, a SLEEP 2008 elnevezésû alvásgyógyászati konferencián ismertetett kutatási anyagból.

 

 

A bagoly típusú emberek átlagosan kevesebbet alszanak hét közben, majd a kihagyott alvást a hétvégéken pótolják. A szakértõk szerint emiatt a késõn fekvõ, késõn kelõ tanulóknak külön alvási tréningeket kellene tartani, amelyek során segítenének nekik a helyes alvásrutin kialakításában, és az alváshiány miatt kialakult tanulási gondok leküzdésében.

A kutatás során Dr. Ana A. Gomes (Aveiro Egyetem, Portugália) és kollegái 1654 egyetemi tanuló alvási szokásait vizsgálták meg. A résztvevõknek különbözõ kérdéseket tettek fel alvási szokásaikról: mikor fekszenek, mennyit alszanak, milyen az alvás minõsége?

Az eredmények szerint a bagoly típusú tanulók jóval kevesebbet alszanak hét közben-a korán kezdõdõ tanítási órák miatt - amit aztán hétvégén próbálnak kompenzálni. Ez folyamatos alvási és tanulási gondokhoz vezethet. 'Az adatok alapján egyértelmû, hogy a késõn fekvõ, késõn kelõ tanulók jelentõs hátrányban vannak a pacsirta típusúakkal szemben, akiknek nem okoznak gondot a korai órák - nyilatkozta Dr. Gomes - Emiatt kívánatos lenne, ha az oktatási intézmények minden egyes tanítási órára nevezetnének egy késõbb kezdõdõ alternatívát is, ezzel segítve a tanulók munkáját.'

Fiatal felnõttek és felnõttek számára a napi ajánlott alvásmennyiség 7-8 óra.

Az Amerikai Alvásgyógyászati Akadémia az alábbi tanácsokkal szolgál a megfelelõ alvásrutin kialakításához:

-következetesen minden nap azonos idõben feküdjünk le, és keljünk fel,
-nyugodt, tiszta levegõjû szobában aludjunk,
-kerüljük a koffeintartalmú ételeket/italokat lefekvés elõtt,
-ne töltsük egész éjszakánkat tanulással, próbáljuk úgy beosztani a napunkat, hogy mindig legyen idõ az alvásra,
-a tévét és számítógépet számûzzük a hálószobából,
-ne feküdjünk le éhesen, de kerüljük a nagy étkezéseket lefekvés elõtt,
-kerüljük a megerõltetõ testedzést hat órával a lefekvés elõtt,
-alvászavarok esetén keressük fel kezelõorvosunkat.

[Forrás: OrientPress,medipress.hu]