Felmérték a világ kokain és cannabis-fogyasztását
  • Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
  • +36 30 426 9521
 Egy 17 országot átölelõ kutatás során kiderült, hogy az Egyesült Államokban használják a legtöbb kokaint és cannabist. A Egészségügyi Világszervezet (WHO) témába vágó beszámolóját (CIDI) június 30-án tették közzé a PLoS Medicine folyóiratban.

 

 

A CIDI programban 54 068 személyesen vagy telefonos interjú során készített kérdõívet dolgoztak fel. A kérdõívek alapján felmérték a válaszadók pszichiátriai állapotát és droghasználatát. A felmérés részeként megkérdezték a válaszadókat, hogy dohányoztak-e már, fogyasztottak-e már cannabist vagy kokaint. A 17 résztvevõ országot a válaszadók elérhetõsége illetve a kutatás elvégezhetõsége alapján választották ki, de az országok listája kultúra, gazdasági helyzet, drogtörvények és földrajzi környezet szempontjából igen széles volt. A csapatot Louisa Degenhardt, az Új-Dél-Walesi Egyetem munkatársa és kollégái vezették. Az adatokat az országok és a demográfiai alcsoportok közötti trendek eltéréseit elemzésére használták.

Az eredmények azt mutatták, hogy Amerikában, Európában, Japánban és Új-Zélandon az alkoholfogyasztás a leggyakoribb. A Közel-Keleten, Afrikában és Kínában ez az arány kisebbnek mutatkozott. A szerzõk leírása szerint az Egyesült Államokban a megkérdezettek 16,2 %-a jelezte, hogy kipróbálta már a kokaint, ez sokkal magasabb a második helyezett Új-Zélandnál, ahol ez az arány mindössze 4,3 %. A cannabis-fogyasztás is az Egyesült Államokban a legmagasabb, 42,4 %. Itt is Új-Zéland foglalja el a második helyet 41,9 %-kal.

Az eltérõ szocioökonómiai csoportoknál megfigyelhetõek voltak a drogfogyasztás különféle trendjei. Bizonyos csoportok gyakrabban használnak drogokat, mint mások: pl. több férfi drogozik, mint nõ, a fiatalok inkább, mint az idõsebbek. A magasabb jövedelmûek általában szintén többet fogyasztanak. A családi állapot összefüggésbe hozható a dohányzással, cannabis- és kokainfogyasztással, de az alkohollal például nem. Azok, akik nem házasok vagy elváltak, hajlamosabbak drogokhoz nyúlni, mint azok, akik házasságban élnek. Érdekes módon a dohányzás aránya kisebb az elõbbi két kör tagjai közt.

A tanulmány eredményeit csak bizonyos fenntartásokkal lehet kezelni. Például csak kevés ország vett részt benne és a résztvevõk aránya változó volt országonként. Az önkéntes válaszadás miatt nem biztos, hogy mindenki bevallotta az interjú során a droghasználatot. A korlátok ellenére az eredmények átfogó adatokat szolgáltattak a droghasználattal kapcsolatban szerte a világon. A szerzõk azt a következtetést vonták le, hogy a drogfogyasztás nem mindig függ a drogtörvényektõl. Ahol szigorúbban büntetik, ott sem kevesebb a fogyasztók száma.

[Forrás: OrientPress,medipress.hu]