Felmérés: nálunk nehéz orvosnak lenni
  • Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
  • +36 30 426 9521

Tíz magyar orvosból kilenc érzi úgy, hogy nagyon nehéz orvosnak lenni Magyarországon. Doktoraink egy átlagos munkanapon nagyjából tíz órát töltenek munkával, egyedül a háziorvosok dolgoznak ennél kevesebbet: átlagosan napi kilenc órát. A pihenéssel töltött idõ átlagosan havi 6 szabadnap – derül ki a WEBBeteg.hu egészségportál és a Szinapszis Kft. legfrissebb, az orvosok életmódbeli szokásait és jövõképét vizsgáló felmérésbõl. 

A negyven év alatti gyógyítók alig 5 napot, míg a hatvan év feletti orvosok már közel 7 nap pihenést engedhetnek meg maguknak havonta. A szabadnapok tekintetében szakorvosok és háziorvosok között nincs jelentõs különbség. A 2008-ban szabadsággal töltött napok száma háziorvosok esetében átlagosan 21, szakorvosok esetében pedig 26 nap, azaz a felmérésben résztvevõk között átlagosan 25 napot töltöttek éves szinten a munkán kívül, pihenéssel.
Milyen orvosnak lenni Magyarországon?
Az elmúlt idõszak egészségügyet érintõ jelentõs változásainak következtében a magyar orvostársadalom többsége úgy érzi: nehéz helyzetbe került. Egyik oldalról a hivatali intézkedéseknek, míg másik oldalról a betegek folyamatos elvárásainak kell megfelelni egy igen nehéz gazdasági-társadalmi környezetben.
Nem véletlen, hogy mind az orvos szakma megítélését, mind az anyagi javadalmazást illetõen a megkérdezett gyógyítók jelentõs része elégedetlen volt. 10 orvosból 9 érzi úgy, hogy nagyon nehéz orvosnak lenni Magyarországon.

Az orvosok jelenlegi szakmai helyzetének megítélése egy 1 és 10 közötti skálán átlagosan 6,3, osztályzatot kapott, míg az anyagi helyzetüket a megkérdezettek ennél alacsonyabb, közel 5,0-ös osztályzattal illették. A jelen helyzet értékelésében nem volt releváns különbség a szakorvosok és a háziorvosok értékelése között.
Szükséges megjegyezni, hogy a fiatalabb (40 év alatti) orvosok elégedettségét nemcsak az átlagosnál kevesebb pihenõidõ befolyásolja negatív irányba, hanem anyagi megbecsülésüket is rosszabbnak ítélik, mint idõsebb társaik.

Mit csinálnak szívesen szabadidejükben?
A hosszú munkaidõ és a relatíve kevés szabadidõ mellett azért sok orvos próbál hosszabb-rövidebb idõt szánni a kikapcsolódásra. A háziorvosok 92 százaléka illetve a szakorvosok 87 százaléka nyilatkozott úgy, hogy van valamilyen kedvenc idõtöltése, hobbija.
Legtöbbjük sportolni szeret szabadidejében (51 százalék), de sokuknak a könyv-, újság olvasás (42 százalék) vagy túrázás, természetjárás (38 százalék) jelent igazi kikapcsolódást.

Szeretik a híreket
A megkérdezett háziorvosok és szakorvosok körében is a hírmûsorok nézettsége vezet. A gyógyítók többsége a bel- és külpolitikai témákat követi leginkább figyelemmel, de sokan érdeklõdnek a technika, tudomány, gazdaság hírei iránt.

Majdnem minden második doktor gyakran néz különbözõ mûfajú filmeket is. Legalacsonyabb nézettsége a filmsorozatoknak, fõzõmûsoroknak és a magazinmûsoroknak van, habár ez elõbbi iránt a hölgyek körében valamivel magasabb az érdeklõdés.
Az összesített nézettség alapján legmagasabb nézõtábora az m1-nek van, amelyet 10-bõl 9 orvos biztos, hogy néz kisebb-nagyobb gyakorisággal.
Az orvosok 71 százaléka hallgat mindennap rádiót. A rádiót hallgatók kedvence a Kossuth Rádió, összességében a megkérdezettek 26 százaléka hallgatja.


A kutatásról
A 2009 februárjában online kérdõíves módszerrel készült felmérésben 561 orvos küldte vissza a kitöltött kérdõívet. A megkérdezettek 23 százaléka háziorvos, 77 százalékuk pedig szakorvos. A minta orvosi szakok szerinti eloszlása jól közelíti a teljes orvosi populáció orvosi szakok szerinti eloszlását.

[Forrás: OrienPress Hírügynökség]