- Megjelent: 2008. július 24. csütörtök, 09:13
A privát Nemzetközösség Alapítvány riportja szerint az USA rendszere nem hatékony, egyenlõtlen és következetlen politikán alapszik. „Az USA kétszer annyit költ fejenként az egészségügyre, mint a többi nagy ipari országok, és a költségek folyamatosan és gyorsabban emelkednek, mint a bevétel” – áll szintén a beszámolóban. „Ekkora befektetésbõl több hasznot remélnénk.”
Az alapítvány százpontos rendszerben 37 kategóriában – köztük az elérhetõség, az ellátás minõsége és hatékonysága tekintetében – pontozta az egészségügyi rendszert. Az amerikai átlag 65 pont, ami kettõvel kevesebb a 2006-ban végzet hasonló felmérés eredményéhez képest. A pontszámot más országok, valamint a legjobban teljesítõ amerikai államok, megyék és kórházak pontszámaival vetették össze. „Kimutattuk, hogy egyre nehezebb Amerikában egészségügyi ellátáshoz jutni, és hogy az ellátás minõségében nagy egyenlõtlenségek tapasztalhatók. A hatékonyság és a méltányosság is számos kívánnivalót hagy maga után” – írja az alapítvány.
Az Egyesült Államok a 19 iparosodott államot felvonultató lista utolsó helyén kullog, ha az idõ elõtti - például a megfelelõ és gyors kezeléssel megelõzhetõ szívroham miatti – halálozásról van szó, áll a riportban. Akár 101 ezer halálesetet elõzhetnének meg, ha az USA-ban sikerülne elérni a legjobban teljesítõ országok, Franciaország és Japán mutatóit. A csecsemõhalálozás még mindig szintén magasabb az Államokban, mint a többi ipari országban. Csökken az ellátásra való jogosultak száma, egyre több amerikainak nincs, vagy nem megfelelõ a biztosítása. A 2001-es 61 millióhoz képes 2007-ben már 75 millió dolgozó korosztályú felnõttnek nem volt biztosítása, vagy nem volt az megfelelõ. Az amerikaiak szerint egyre többet késik az orvossal való idõpont-egyeztetés is. 2007-ben, csakúgy, mint 2005-ben, a beteg amerikai felnõttek kevesebb mint felének sikerült gyorsan orvos elé kerülnie.
A hatékonyságon is van mit javítani. Még mindig vannak betegek, akiken kétszer végzik el ugyanazt a vizsgálatot, akiket feleslegesen vesznek fel a kórházba. Magas az adminisztráció költsége is és idejétmúlt a dokumentálás módja. Amerikában csak az orvosok 28 százaléka használ elektronikus dokumentációt, míg ugyanez a szám a vezetõ országokban csaknem eléri a 100 százalékot. Az amerikai kormányhivatalok és más források adatain alapuló beszámoló kiemelte azokat a területeket is, ahol fejlõdést tapasztaltak, így a kórházak javuló biztonságát, valamint a fejlettebb cukorbetegség és magas vérnyomás kontrollt is.
[Forrás: OrientPress,medipress.hu]