- Megjelent: 2008. június 14. szombat, 09:26
A babona, a tudatlanság, az egészségkultúra hiánya, az egyre rosszabbodó egészségügyi viszonyok ösztönözték a haladó gondolkodású politikusokat, orvosokat, hogy 1915-ben megalapítsák az Országos Stefánia Szövetséget, a hivatásos védõnõi szervezetet. 1927-ben az Országos Közegészségügyi Intézet keretében létrejött a Zöldkeresztes Egészségvédelmi Hálózat, mely a Stefánia Szövetséghez képest szélesebb körû tevékenységet folytatott, 1940-ben pedig a két szervezet egyesült. 1975 óta a védõnõk felsõfokú végzettségû szakemberek, akiknek immár 93 éve fontos szerepe van a nõ-, anya-, magzat-csecsemõ-, gyermek-, ifjú és családvédelemben, a közegészségügyi és járványügyi feladatok megvalósításában, az egészségfejlesztésben, az egészségnevelésben a betegségek megelõzésében, megbetegedés esetén az egészségi állapot mielõbbi helyreállításában. Hazánkban ma 4021 területi védõnõi állás van – ebbõl 3771 betöltött. A 970 iskolai védõnõi álláshelybõl 943 betöltött, míg kórházi védõnõként 53-an dolgoznak az országban. A Családvédelmi Szolgálatban a szervezett védõnõi állások száma 96 fõ, ebbõl a betöltött állások száma 89 fõ – a szervezett ÁNTSZ vezetõ védõnõi állások száma 114 fõ, ebbõl a betöltött állások száma 113 fõ.
A védõnõk tehát az emberek életének minden fontos szakaszában jelen vannak, ezért indokolt, hogy ne feledkezzünk meg róluk. A Védõnõi Szakmai Kollégium 2007-ben kezdeményezte a Védõnõk Napja megrendezését. A hagyományteremtõ ünnepséget ez évben elõször 2008. június 13-án tartja a kollégium, az ÁNTSZ Országos Tisztifõorvosi Hivatallal, a Magyar Védõnõk Egyesületével, valamint az Egészségügyi Szakdolgozói Kamara Védõnõi Tagozatával közösen. A kitûzött dátum történelmi jelentõségû, mert 1915. június 13-án alakult meg Budapesten az Újvárosháza közgyûlési termében az Országos Stefánia Szövetség dr.Bárczy István Budapest székesfõváros polgármestere és a Szövetség programtervezetének szerkesztõje dr.Madzsar József orvos, szociálpolitikus kezdeményezésére. A szövetség a nevét az alakuló közgyûlésen megjelent gróf Lónyai Elemérné Stefánia hercegasszonyról kapta.
A Védõnõk Napja azt is reprezentálja, hogy ez a prevenciós szolgálat közel egy évszázada mûködik országunkban, mindenki számára elérhetõ, népegészségügyi feladatokat szem elõtt tartó ellátási forma. Ugyanakkor a „védõnõség” hungarikum is mivel ilyen jellegû szolgálat Európában csak Magyarországon létezik.
[Forrás: OrientPress]