A leszokás ragadós?
  • Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
  • +36 30 426 9521
Sokkal valószínûbb, hogy leszokunk a dohányzásról, ha a házastársunk, barátunk, munkatársunk vagy testvérünk is így tesz. Sõt, a dohányosok mindezt általában csoportosan teszik, és aki nem követi a példájukat, hamarosan a peremre szorulhat.

 

 

'A dohányzási szokásunk nem csak az ismerõseink viselkedésén múlik, de az õ ismerõseikén is.” – állítja Dr. Nicholas Christakis a Harvard Orvosi Egyetem orvos-szociológusa. 'Hallunk olyan történeteket, amikor valaki azért szokik le, mert a házastársa vagy a barátja is így tett.” – egészíti ki Jennifer Unger, a Dél-Karolinai Egyetem dohányzásmegelõzési szakértõje. „Ha néhány emberre hatni tudunk, azok majd másoknak fognak segíteni a leszokásban.”

Tavaly Christakis, és munkatársa, James Fowler San Diegoból tanulmányozták a túlsúlyos embereket, és 30 év adatai alapján azt találták, hogy ha valaki meghízik, a közeli barátai szintén felszednek magukra néhány kilót. A New Englandi Orvosi Folyóiratban most a dohányzási szokásokat írják le hasonlóképpen.

A kutatók 12 067 ember adatait vizsgálták a Framingham tanulmányból, mely Boston lakóinak egészségi állapotát rögzítette 1971 és 2003 között. Feltérképezték az egyes kapcsolatrendszereket. A dohányosok aránya a tanulmányban leképezte a nemzeti trendeket.

Nem meglepõ, de a legerõsebb ráhatást a közeli kapcsolatok esetén tapasztalták. Ha valaki leszokik a dohányzásról, a párja 67 százalékkal kisebb valószínûséggel folytatja káros szenvedélyét. Ha egy barátunk teszi le a cigarettát, 36 százalékra esik vissza a tovább dohányzok aránya a körben. Ugyanez az arány figyelhetõ meg a munkatársak és testvérek körében.

'A csoport egy tagja leszokik, majd ez az esemény végiggyûrûzik az egész csoporton” – magyarázta Fowler. A 28 éves Jill Palmer egy dohányosoknak való program keretében nikotinos rágógumi segítségével szokott le. Néhány nappal ezután a férje is eldobta utolsó doboz cigarettáját.

Az Indiana Egyetem statisztikusa, Stanley Wasserman szerint ennek a tanulmánynak megvannak a korlátai. Úgy véli, nehéz megállapítani, valóban a szociális hatás vezet-e a leszokáshoz, vagy más tényezõ.

[Forrás: OrientPress/medipress.hu]